• Profilaktyka

  Profilaktyka

  Choć postęp i ogromny rozwój w dziedzinie stomatologii nie są dla nikogo tajemnicą, to niestety nadal pokutuje przekonanie, że leczenie dentystyczne jest bardzo bolesne i nieprzyjemne.

  Wiele osób decyduje się na wizytę w gabinecie wtedy, gdy dokuczliwy i chroniczny ból nie pozwalają normalnie funkcjonować.

  Zawsze powtarzamy swoim pacjentom, że regularna kontrola jest niezwykle ważna i to właśnie dzięki niej można uniknąć poważnych, wymagających długotrwałego leczenia chorób zębów i dziąseł.

  Profilaktyka stomatologiczna obejmuje szereg działań i zabiegów mających na celu utrzymanie zębów i całej jamy ustnej w stanie, w którym rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i innych chorób zostanie ograniczony do minimum. Można je podzielić na te, które pacjent wykonuje samodzielnie w domu oraz te praktykowane w gabinecie, pod kontrolą stomatologa. Do zabiegów wykonywanych w domu zalicza się oczywiście szczotkowanie zębów a ponadto płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Profesjonalna profilaktyka polega natomiast na usuwaniu płytki nazębnej, przebarwień i kamienia nazębnego oraz wzmacnianiu zębów, zaś celowi temu służą zabiegi skalingu, fluoryzacji oraz piaskowania.

  Skaling, czyli inaczej usuwanie kamienia nazębnego, wykonuje się na różne sposoby: ręcznie (przy użyciu skalerów ręcznych), mechanicznie (wiertła typu frez), za pomocą ultradźwięków bądź lasera. W celu zmiękczenia nagromadzonego kamienia stosuje się także specjalne płukanki – ułatwia to znacznie pozbycie się osadu (tzw. metoda chemiczna).

  Piaskowanie jest metodą mającą na celu usunięcie przebarwień, osadu a także drobin kamienia nazębnego pozostałych po wykonaniu skalingu. Do zabiegu wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem, „wzbogaconej” o drobinki czyszczące (najczęściej wodorowęglan sodu) i pęcherzyki powietrza. Tymże strumieniem stomatolog obmywa wszystkie widoczne powierzchnie każdego zęba z osobna. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Co więcej, od niedawna stosuje się go w leczeniu niewielkich zmian próchniczych, ponieważ świetnie zastępuje mało przyjemne borowanie.

  Fluoryzację stosuje się, by wzmocnić zęby a tym samym uczynić je bardziej odpornymi na próchnicę i inne choroby a także działanie kwasów. W największym skrócie zabieg ten polega na nanoszeniu na zęby roztworów, żeli, lakierów bądź specjalnych pianek. Zawarty w nich fluor wbudowuje się w szkliwo i remineralizuje drobne jego ubytki. Zaleca się wykonywanie fluoryzacji przynajmniej dwa razy w roku podczas wizyt kontrolnych.

  W naszym gabinecie specjaliści doradzą Państwu, jak najlepiej dbać o swoje zęby na co dzień a także wskażą skuteczne pasty, płukanki i inne preparaty do pielęgnacji całej jamy ustnej. Nam również zależy na tym, by podczas kontrolnych wizyt móc Państwu przekazywać wyłącznie dobre wiadomości.

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream