fbpx

Stomatologia
zachowawcza.

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się diagnozowaniem, a następnie leczeniem próchnicy.

Próchnica zębów to problem, który dotyczy znacznej większości dorosłych Polaków, a wśród nastolatków jej odsetek sięga nawet 90%.
Jest to choroba zakaźna, wywołana przez bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej.

Czynniki rozwijające próchnicę:


Bakterie

Pierwszym z nich jest obecność w jamie ustnej bakterii – dlatego tak ważne jest systematyczne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne wizyty u stomatologa. Nieprzeceniona jest również pomoc higienistki, która zadba o czystość Twoich zębów oraz nauczy Cię jak prawidłowo je szczotkować. Podpowie Ci też jakie akcesoria oraz kosmetyki do higienizacji mogą Ci pomóc w walce z próchnicą.

Cukier

Cukier jako nasz nieprzyjaciel wspiera powstawanie próchnicy. Jak powszechnie wiadomo cukry (głównie cukry proste) mają niekorzystny wpływ na każdy aspekt naszego zdrowia. Stanowią one główną pożywkę dla bakterii wspomagając ich rozwój.

Czas

Czas to ostatni niezbędny element w tworzeniu się próchnicy. Proces próchnicowy potrzebuje czasu, aby móc się uaktywnić. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do zniszczenia struktury szkliwa, które jest naturalną barierą bardziej wrażliwych części zęba. Jeśli próchnica przedostanie się poniżej szkliwa, jej rozwój przyspiesza gwałtownie.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej
jest zapobiegać niż leczyć!
Myj zęby po każdym posiłku pastą z fluorem. Fluor wbudowuje się w szkliwo dzięki czemu jest ono bardziej odporne na działanie kwasów produkowanych przez bakterie.
Codziennie nitkuj przestrzenie między zębowe – szczoteczka nie zawsze jest w stanie doczyścić każdą powierzchnię zęba.

Pamiętaj, że profesjonalna higienizacja wykonywana co 6-12 miesięcy znacznie zwiększy szansę na zahamowanie rozwoju próchnicy.
Systematycznie zgłaszaj się na wizyty kontrolne, aby próchnica – jeśli się już rozwija – została wykryta we wczesnym etapie rozwoju.

Próchnicę rozpoznaje się w trakcie badania jamy ustnej. Często konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego ponieważ próchnica miesiącami może rozwijać się w miejscu styku sąsiednich zębów, gdzie pozostaje niewidoczna w trakcie badania przedmiotowego.

Rozwój próchnicy do pewnego momentu jest bezobjawowy i bezbolesny. Gdy zaczyna Cię boleć ząb to znaczy to, że bakterie dotarły już do nerwu i samo usunięcie próchnicy jest już niewystarczające. W tym momencie konieczne jest leczenie kanałowe zęba.

Umów się na wizytę
w My Clinic

Zadzwoń i zapytaj o wolne terminy wizyt.
Scroll to Top