fbpx
Tło

Ortodoncja.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii obejmującą leczenie wad zgryzu, nieprawidłowo ustawionych zębów oraz wad szczękowo-twarzowych. Każdy z nas marzy o zdrowym, pięknym uśmiechu. Ładne, uszeregowane zęby pozytywnie wpływają na naszą samoocenę, poprawiając odbiór estetyczny uśmiechu jak i całej twarzy.

Pomijając znaczenie estetyczne, prawidłowe ustawienie zębów oraz wzajemna relacja szczęk są ważnymi elementami układu narządu żucia, dlatego też leczenie ortodontyczne bardzo często jest niezbędne, aby zachować zdrowe zęby na całe życie. Aby było to możliwe siły żucia muszą być przenoszone przez zęby w sposób prawidłowy i fizjologiczny. Prawidłowa pozycja zębów w tym samym łuku zębowym jak i w odniesieniu do przeciwnego łuku (szczęki) oraz stawów skroniowo-żuchwowych zabezpiecza przed chorobami narządu żucia, takich jak: wycieranie się zębów, wykruszenia i pęknięcia, napięciowe bóle głowy, trzaski w stawach czy szumy w uszach.

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u osób w każdym wieku. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki opartej na badaniu klinicznym i radiologicznym.

Niektóre wady zgryzu wymagają wczesnego wdrożenia leczenia.
Bardzo często niezbędne jest wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby rozpocząć terapię na etapie wzrostu kości, wyznaczając jego prawidłowy kierunek. Z powyższych powodów konsultacja u lekarza ortodonty powinna odbyć się już u kilkuletniego pacjenta. Pozwoli to uniknąć powstania niektórych wad, które w przyszłości – po okresie wzrostowym – mogą być trudne do wyleczenia. Leczenie ortodontyczne jest również pomocne u pacjentów u których przewidziane są zabiegi odtwórcze w jamie ustnej.

Przesuwając zęby za pomocą aparatu ortodontycznego jesteśmy w stanie zmniejszyć zakres preparacji (szlifowania) zębów np. pod korony co pozwoli zachować więcej tkanek. Leczenie ortodontyczne pozwala również uzyskać miejsce na odtworzenie brakujących zębów w postaci implantów jeśli ząb został usunięty dawno temu, a zęby sąsiednie przechyliły się w stronę powstałej luki.

Invisalign®

W naszej placówce oferujemy leczenie pacjentów aparatami ruchomymi, aparatami stałymi (metalowymi oraz estetycznymi) oraz  leczenie nowoczesną metodą przezroczystych, niewidocznych nakładek tzw. alignerów - Invisalign®.

Tradycyjne aparaty stałe zbudowane są z zamków, które są precyzyjnie naklejane na każdy ząb oraz drutu mocowanego do zamków za pomocą ligatur (czyli gumek). Zamki mogą być tradycyjne, czyli metalowe, ale również mogą być wykonane z estetycznych, przezroczystych tworzyw.

Istnieje również możliwość wyboru aparatu samoligaturującego (bez gumek), który umożliwia skrócenie leczenia nawet o kilka miesięcy w porównaniu do aparatu tradycyjnego.

Umów się na wizytę
w My Clinic

Zadzwoń i zapytaj o wolne terminy wizyt.
Scroll to Top