fbpx

Protetyka.

Leczenie protetyczne polega na odbudowie utraconych zębów. Nowoczesne leczenie protetyczne umożliwia odtworzenie braków zębowych dających pełen komfort użytkowania Pacjentowi oraz nieodróżniający się od zębów naturalnych. W My Clinic, jeśli to tylko możliwe, proponujemy Pacjentom rozwiązania, które na stałe zamocowane są w jamie ustnej. Umożliwia to im wygodne gryzienie, daje swobodę i pewność w trakcie użytkowania pracy protetycznej. Nasz protetyk preferuje indywidualne podejście, dzięki któremu osiąga się zawsze lepsze rezultaty.

Jak może pomóc protetyk?

Rozwiązaniem, które umożliwia osiągnięcie najlepszego efektu estetycznego oraz pozwoli uzyskać piękny uśmiech, jest zastosowanie licówek, koron i mostów. Każde z tych rozwiązań jest indywidualnie dopasowywane do danego Pacjenta. Prace wykonywane są z najwyższą starannością z uwzględnieniem jego indywidualnych cech, takich jak kształt czy kolor zębów. Wybierając rozwiązanie protetyczne, z którego chcemy skorzystać, zawsze kierujemy się minimalną inwazyjnością działania, co pozwala oszczędzić Pacjentom własne zęby.

protetyka żywiec

Zatem czym jest licówka, korona i most?


Licówka.

Licówka to cienka łuska o grubości od 0,3 do 1 mm. Nakłada się ją tylko na przednią (widoczną w uśmiechu) część zęba. Pozwalają one zmienić kształt zębów, ich kolor, a także pozamykać przerwy między nimi. Przygotowanie zęba pod licówkę jest najmniej inwazyjnym zabiegiem z zakresu protetyki stomatologicznej. Materiałem, z którego wykonuje się licówki, najczęściej jest ceramika, ale zdarza się, że licówki wykonywane są również z kompozytu. Licówki wykonane z ceramiki wyglądają jak zęby naturalne, nie przebarwiają się oraz są bardzo trwałe. Do zęba zamocowane są za pomocą specjalnego cementu, który trwale łączy licówkę z powierzchnią zęba.
Licówki
Tło

Wskazania do stosowania licówek:
Znaczne przebarwienia zębów – maskowanie przebarwień, poprawa koloru zębów lub ich rozjaśnienie,
Korekta kształtu zęba – poprawa przekrzywień, przechyleń i rotacji zębów, wydłużanie zębów, uzyskiwanie idealnych proporcji między zębami,
Odtwarzanie prawidłowych kształtów zębów – odbudowa zębów startych czy pourazowych,
Zamykanie przerw (diastem) między zębami.

Korona.

Korona odtwarza ząb w dużo szerszym zakresie niż licówka. Korony wykonywane są wtedy, gdy naturalny ząb jest zniszczony w znacznym stopniu i nie ma możliwości odbudowy go w postaci wypełnienia kompozytowego (plomby). W My Clinic wykonujemy korony z różnych materiałów. W zależności od sytuacji klinicznej materiałem może być metal z nałożoną warstwą ceramiki, tlenek cyrkonu oraz ceramika. Do najbardziej estetycznych koron należą te wykonane z cyrkonu oraz ceramiki. Są to materiały preferowane zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Cyrkon oraz ceramika są bio-obojętne, a to oznacza, że organizm dobrze je toleruje.

Na wykonanie korony najczęściej potrzebne są 2 wizyty. Na pierwszej z nich, ząb, na którym ma być wykonana korona, jest starannie szlifowany, co umożliwia w późniejszym czasie nałożenie na niego korony. Pobierany jest wycisk, który wysyłany jest do laboratorium. To tam wykonywany jest projekt korony. W tym czasie pacjent użytkuje koronę tymczasową, która chroni filar (oszlifowany ząb) przed uszkodzeniem, a także pozwala pacjentowi bez komplikacji funkcjonować między pierwszą a drugą wizytą. Po kilku dniach przymierzana jest gotowa korona i jeśli spełnia ona oczekiwania pacjenta pod kątem kształtu i koloru, to następuje zamiana korony tymczasowej na koronę ostateczną.
Korona zęba

Most protetyczny.

Most protetyczny to rozwiązanie, które pozwala odtworzyć brakujące zęby. W przypadku braku 1-2 lub więcej zębów obok siebie można wykorzystać zęby sąsiednie i zawiesić na nich te, których brakuje. Po oszlifowaniu zębów sąsiadujących, nakłada się na nie korony, do których zamocowane jest tzw. przęsło mostu w postaci koron osadzonych tuż nad dziąsłem. Imitują one zęby naturalne oraz maskują ich brak.

W przypadku decyzji o wykonaniu mostu pacjent musi zarezerwować od trzech do czterech wizyt. Na pierwszej z nich zęby, na których oparty będzie most, zostają starannie oszlifowane, zostaje pobrany wycisk oraz wykonana korona tymczasowa zabezpieczająca zęby między wizytami. Na drugiej wizycie – już znacznie krótszej – sprawdzamy, czy projekt przyszłego mostu idealnie pasuje do filarów (oszlifowanych zębów).

Na kolejnej wizycie, po ostatecznym wykończeniu w laboratorium protetycznym, most zostaje zamocowany w jamie ustnej Pacjenta. Zarówno licówki, jak i korony oraz mosty zapewniają pacjentom duży komfort i pewność w trakcie żucia pokarmu, rozmowy czy uśmiechu.
Most protetyczny
Zarówno licówki jak i korony oraz mosty zapewniają pacjentom duży komfort
i pewność w trakcie żucia pokarmu, rozmowy czy uśmiechu.

Umów się na wizytę
w My Clinic

Zadzwoń i zapytaj o wolne terminy wizyt.
Scroll to Top